XPE Köpük

XPE köpük özel istekle kullanım alanı için spesifik hale getirilebilen yanmazlık performansı artırılabilir bir üründür.

Polimer malzeme kullanılarak düşük yoğunluklu bir şekilde propilen ve etilen malzemelerin karışımı ile elde edilen bir üründür. Isı yalıtımı konusunda, su geçirmezlik konusunda, sıcaklık ve korozyon işlemlerine karşı dayanıklı yapısı ile birçok sektörde kullanım imkânı bulan bir üründür. Hafif ve esnek bir yapıya sahip olmasından dolayı taşıma, kullanım alanı ve birçok farklı konudan avantajları beraberinde sunmaktadır.

Dansitesi bakımından ASTM D3574 sertifikasına sahip olup 30 +/- 3 kg/m2 ye düşen bir yoğunluğa sahiptir. Gerilme direnci ASTM D412 standartlarına uygun olarak üretilen 0,165 N/mm3 değeri ile 1 m32lük hacimde verimliliği yüksek sonuçlar ortaya koymaktadır. Esneme ve yapısal bozukluk değerleri ASTM D412 standartlarına uygun olarak %86 basık gücüne kadar direnç göstermekte ve daha üstü bir uygulamada yapısal bozukluklara uğramaktadır. XPE Köpük, sıkışma yüzdesi değeri olarak ASTM D3575 sertifikalı olup %7,2 sıkışma değerine sahiptir. İzolasyon ve ambalajlama alanlarında da başvurulan bir yöntem olarak su emilim değeri de büyük bir öneme sahiptir. 24 saatlik su altı deney testinde %1,44 değerinde su emilimi göstererek ASTM 3575 sertifikası sınırları içerisinde kalmış bir plastik malzemedir.

Baskı ve basınç dayanıklılık testlerinde %10 düzeylerindeki bir baskıda 20 kilopascal basınç değerine %25 oranında bir baskıda ise 42 kPa değerini vermektedir. Ek olarak yarı yarıya bir baskı söz konusu olduğunda 12 kPa değerindeki basınç biriminin elde edilebildiği bir üründür. Xpe levha ya da şilte şeklinde üretilen bu malzemeler içermiş oldukları hammadde bakımından %72 oranında polietilen, %5 dikümil peroksit, %20 azodikarbonamit, % 1 pigment ve % 2 oranında katkı maddeleri içermektedir. Bu kimyasal malzemelerin birleştirilmesi ile elde edilen ürün, -40 C ile 80 C arasında yer alan sıcaklık değerlerinde yapısal bozukluk ve işlevsellik kaybı yaşamamaktadır.

XPE Köpük Özellikleri  

 • Isı İzolasyonu: Köpük bir yapıda yer alması ve polimerli tek bir maddeden oluşan bir ürün hammadde yapısı nedeniyle ısı geçirgenliği düşük bir üründür. Isı kaybının yaşanmaması gereken boru izole işlemlerinde buzdolabı, klima gibi nemli alanlardaki cihazlarda bu ürünlerin kullanımı mevcuttur. 
 • Darbe Emme Yeteneği: Yarım katlı olarak üretildiklerin de güçlü esneme ve köpük yapısı ile aletleri, iletken malzemeleri, elektronik ürünlerin paketlenip taşınması işlemleri gibi birçok alanda başvurulan bir malzemedir. Ayrıca hem izole etmek hem de uygulanan baskıda darbeleri emmesi için xpe şilte şeklinde üretilip parke zemin desteği olarak da kullanılabilmektedir.
 • Ses Yalıtım Özelliği: İyi derecede emilim yüzdesine sahip olduğu için araçların elektrikli motorların ve diğer sesli çalışan cihazların ses yalıtım işlemlerinde kullanılan önemli bir malzemedir. 
 • Kolay Şekillendirme: Yüksek ve Düşük ısı değerlinde bile bozulmayan dirençli yapısı, esneklik değerinin yüksek olması ile istenilen şekli alması XPE Köpük malzemesinin birçok sektörde kullanım imkânı doğuran bir üründür. Araba klima sistemleri, ayakkabı yapısı, sıcak ve ısıl işlemlerin uygulandığı alanlarda kullanılır. 
 • Emilim Oranı: Plastik karışımlı yapısı ile kimyasal maddelere, yağ çeşitleri, asitler, alkali maddelere ve su emilimine karşı yüksek dirençli olarak üretilen bir maddedir. 

XPE Köpük Avantajları

Polimer yapılı bir malzeme olarak kullanım alanı geniş bir ürün olduğu için avantajları da fazla olan bir üründür.

 • Antibakteriyel bir yapıya sahiptir.
 • Hafif, elastik ve dayanıklıdır.
 • Çevre dostu olup, HCFC içermez. 
 • Aşınma direnci çok yüksektir. 
 • XPE köpük özel istekle kullanım alanı için spesifik hale getirmek için yanmazlık performansı artırılabilir bir üründür. 
 • Yapı kimyasallarında etkilenmez.

Bu avantajlı yönleri ile çok geniş bir hizmet alanında kullanılmaktadır.