Sünger İmalatı

Sünger üretimi çok eski yıllara dayanmaktadır. Günlük hayatın birçok alanında ihtiyaç duyulan sünger, gelişerek günümüzdeki haline getirilmiştir. Zamanın ilerlemesi ve insanların ihtiyaç duyduğu alanların genişlemesi nedeniyle kullanım alanı da genişlemiştir. Basınç uygulandığı zaman kolaylıkla şekil alan süngerler kısa bir süre sonra eski halini tekrar almaktadır. Esnek bir yapıya sahip olan süngerler aslında çok basit ve sıradan görünse de yapım aşaması bilgi ve dikkat istediği için ilginç durumda olabiliyor. Lateks, süngerin ham maddesidir. Sünger kullanımının ilk dönemlerine lateks üretimi yeterli gelmemeye başlamıştır.

Çünkü üretilen süngerler dönemin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. Piyasadaki ihtiyaçlara yeterli sünger üretimini sağlamak için bilim insanları yeni arayışlar içerisine girmiştir. Poliüretan ile yeniden sünger üretimini gerçekleştiren bilim insanları bu çalışmalarında başarılı olmuştur. İmalatta kullanılan poliüretan ile süngerlerin yumuşaklığı daha fazla sağlanmıştır. Böylelikle süngerler daha esnek bir hal alırken hava geçirgenlik özelliği de kazanmıştır. Üretilen süngerler oldukça hafif bir haldedir. Endüstriyel üretimlerde zorluklarla üretilen sünger, normal şartlarda üretilmemektedir.

Üretim için profesyonel kişiler ve ekipmanlar gereklidir. Sünger imalatı ve satışı için öncelikle bazı kimyasalların birleştirilerek karıştırılması gerekir. Güçlü bir karıştırıcıda kimyasalların dengeli bir şekilde birleştirilmesi sonucu karıştırılarak reaksiyon oluşturulur. İşlem sonrasında karışım kalıplara dökülür. Kalıplara dökülen karışım en az 48 saat beklemedir. 48 saat sonunda kalıbın şeklini alan süngerler hazır hale gelmektedir. Süngerlerin kullanım alanının geniş olmasından dolayı pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler de kendi arasında farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle süngerlerin üretimi, ihtiyaç duyulan alanlara yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Peki, sünger kullanımının gerçekleştiği alanlar hangileridir?

 • Mobilya sektörü 
 • Yatak imalatı
 • İnşaat sektörü
 • Ambalaj sektörü 
 • Promosyon sektörü
 • Otomotiv sektörü

Sünger Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

Yukarıda yer alan sünger kullanım alanları oldukça geniş. Bu sektörlerin içerisinde bulunan kullanım alanları ve özellikleri göz önünde bulundurulursa işin aslında süngerin ne kadar önemli bir yere sahip olduğu anlaşılacaktır. Sünger, birbirinden farklı bu sektörler için ihtiyaca uygun olarak kullanılmaktadır. İhtiyaçlara tam anlamıyla cevap vermesi için de ham maddenin farklı kimyasallarla birleştirilmesi sonucu farklı özelliklerde süngerler üretilmektedir. Yani mobilya sektöründe kullanılacak sünger ve ambalaj sektöründe kullanılacak süngerin üretiminde farklı kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar amaca uygun olarak belirlenmekte ve birleştirilmektedir. Sünger imalatı ve satışı için kullanılan kimyasallar sayesinde farklı özelliklerde süngerler elde edilir. Bu süngerler ise satışa sunulduğu zaman kullanılacağı alana göre hazırlanmaktadır. Süngerlerin üretimi gerçekleştirilirken hani alanda kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

 • Sünger yoğunluğu
 • Sünger adedi
 • Sünger boyutu 
 • Sünger kalınlığı
 • Sünger rengi

Yukarıda yer alan beş konu göz önünde bulundurularak üretim yapılmaktadır. Üretim özellikleri belirlenen süngerler için bazı işlemler uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Kesim 
 • Bantlama 
 • Montaj

Süngerlerin özellikleri belirlendikten sonra üretim için kesim işlemleri uygulanmaktadır. Daha sonra süngerlerin bantlama ve montaj işlemleri gerçekleşmektedir. Süngerlerin satış işlemleri de üretim doğrultusunda ilerlemektedir.

Sünger Satın Alma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Süngerlerin kullanım alanlarını yukarıda yer aldığı gibidir. Çeşitli özelliklerde üretilen süngerler arasında doğru tercih nasıl yapılır, sünger alırken nelere dikkat edilir? Sünger satışı yapan firmalar arasında içeriği temiz ve güvenilir sünger üretimi yapan firmayı belirlemelisiniz. Farklı özelliklerde bulunan süngerleri kullanacağınız alana uygun olarak tercih etmelisiniz. Sünger imalatı ve satışı yapan firmalar arasında sizlerin istediği özelliklere uygun olarak çalışmalar gerçekleştiren firmayı tercih etmeniz sizler için daha güvenilir olacaktır. İhtiyacınıza uygun sünger tercihi yapamazsanız elinizdeki süngeri ihtiyacınız doğrultusunda kullanamazsınız.