Polietilen Köpük Levha

Esnek ve yarı esnek malzeme olarak üretilen, propilen ve etilen malzemelerin karşımı ile elde edilen polimerler halindeki gözenekli yapıdaki plastik kökenli bir malzemedir. Baskı kalıpları sayesinde yüzeyleri düzgün ve pürüzsüz olarak imal edilmektedir. Günümüzde sanayi alanlarında sıkça kullanılan malzemelerin başında gelmektedir.

Isı iletkenlik katsayıları TS 388 ve TS 415 değerlerine uygun olarak üretilmekte olup 0,043 – 0,045 aralığındadır. Bu yüzden ısı iletimini minimum seviyeye düşürerek yalıtım sektöründe güçlü bir malzeme haline gelmektedir. Polietilen Köpük Levha, su emme duyarlılığı testlerinde yüksek başarı gösteren bir üründür. 24 saatlik su altında bekletilme testlerinde %0, 042 oranında en üst seviye emilim yüzdesine sahiptir. Geçirgenlik seviyesi de bu denli düşük olması yalıtımdaki gücünün kanıtları arasına girmektedir. Isı dayanıklılık dereceleri kontörlerinde de -45 C ile 95 C aralığındaki sıcaklık koşullarında yapısal bozukluklara uğramamaktadır.

Yoğunluk dereceleri bakımından da yalıtım etkisi önemli bir derecede etkilenmektedir. Ne kadar yoğun bir yapıya sahip olursa yalıtımı güçlenecektir. 25 – 40 kg/m3 yoğunluk değerine sahip olan polietilen levha başarılı yalıtımı sonuçlarını sunacaktır. Sadece ısı yalıtımı değil ses yalıtımı konusunda da yüksek bir yalıtım değerine sahiptir.

Basınç altında deformasyon oranı değeri, 72 saatlik  %50 oranında bir baskı işlemi yapılması durumunda  %20 – 40 oranında bozulmalara yol açmaktadır. ISO 1856 standardına sahip olan bir malzemedir. Sıkışma mukavemet testlerinde 0,096 – 0,300 kgf/cm2 gibi bir değeri sunabilmektedir. Toleransı Polietilen Köpük Levha eni ve boyunda 3 – 5 mm artış/azalış gösterebilen bir yapıya sahiptir. Ses yutma kapasitesi bakımından da ISO 10534-1 ve TS 7457 sertifikalarını başarılı bir şekilde alan bir üründür.

Polietilen Kopuk Levha

Polietilen Kopuk Levha

Polietilen Köpük Levha Kullanım Alanları

Sanayi sektöründe birçok niş alanda kullanılan bir ürün olmasına rağmen, yapıların izole edilmesi esnasında duvar aralarındaki boşlukların doldurulmasını, şap ve parke uygulamalarının zemin altına yerleştirilmesi, stüdyo ve benzeri yüksek ses oranına sahip alanların ısı ve ses yalıtımının sağlanmasında kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak yalıtım işlemi yapılması gereken yalıtkan borulara çap ve boyut değerlerine uygun bir şekilde monteleme işlemlerinde, kazan gibi ısıl işlemlerin yapıldığı ve bu ısının kaybedilmemek istendiği sistemlerde kullanılmaktadır. Polietilen Köpük Levha ısı ve ses yalıtımı dışında bir de darbe emme oranı yüksek bir yapıda olduğu için elektronik cihaz, mobilya ve beyaz eşya gibi darbelere karşı çok dikkatli bir şekilde korunması gereken eşyaların ambalajlanmasında kullanılan bir üründür.

Üretim olarak farklı et kalınlıklarına sahip bir şekilde imal edilmelerinden dolayı kullanım alanları da bu özelliklerine bağlı olarak daha spesifik bir yapıya bürünmektedir. Genel üretim standartları ile 1mm ve 25 mm arasında et kalınlığına sahip modeller üretilmektedir.

Polietilen Kopuk Levha 1

Polietilen Kopuk Levha 1

Polietilen Köpük Levha Özellikleri ve Yapısı

Üretim standartlarındaki sertifikaları alabilmek ve daha sağlıklı, kaliteli bir ürün elde edebilmek için özenli bir şekilde malzemeler tercih edilmektedir. Yapısında zehirli gazlar içermez, Isıl işlem uygulandığında yanmaz ve tutuşma evresinde hemen kendisini sönümlendirir. Kimyasal yapı özellikleri bakımından nötr ve hiçbir koku içermeyen bir maddedir. Daha düşük yoğunluklara sahip olarak imal edilen xpe köpük çeşitleri de ambalajlama alanında sıkça kullanılan bir çeşididir. Genel olarak düşük bir yoğunluğa sahiptir. Elastikiyeti yüksek olduğu için birçok alanda rahatlıkla kullanılabilme özelliği içerir. Bunlara ek olarak yüksek darbe dayanıklılığı, su emilim değerinin çok minimize olması, ısı iletiminin neredeyse olmaması, su buharına karşı difüzyon direnci içermesi yalıtımda başrolde oynamasına katkı sağlayan ana etkenlerdir.