Geotekstil Keçe Nedir?

Nonwoven tekstiller, dokusuz örgüsüz kumaşlardır.  Hammadde olarak poliester ve polipropilen elyafların iğneleme yöntemi ile birleştirilmesinden oluşur. Geotekstiller de nonwoven malzemesinden oluşan ve daha çok adından da belirli olduğu gibi; zemin kayma, yer tekniği projelerinde kullanılır. Nonwoven sıvı çekici, esnek, sıvı itici, yumuşak ve anti bakteriyeldir.

Geotekstil malzemeler geniş üretim kapasitesine sahiptir. Homojen bir yapıya sahip olan ürün farklı kullanım alanlarında tercih edilir. Ürün, inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Sektördeki sorunların uygun fiyatlarla çözüm bulması ve çözümlerin kalıcı olması için Geotekstil malzemeler kullanılmaktadır. Karayolları, demiryolları, depo alanları, havaalanları, otoparklar ve tankların inşaatında söz konusu ürün kullanılmaktadır.

İnşaat alanında kullanılan Geotekstil, inşaatların zemin mekaniğini güçlendirmek için etkilidir. Zemin üzerindeki ağır ve ani yükleri dengeli bir şekilde zemine yaymak için tercih edilebilir. Ürün, suyu geçirirken su içerisindeki partikülleri geçirmez. Bu özelliği sayesinde baraj tabanlarında ve toprak kaymalarına karşı olarak kullanılır.

Geotekstil Keçe Uygulama Alanları

Nonwoven teknik tekstiller otomotivden, hobi ve promosyon malzemelerine, dekorasyon amaçlı kullanımlarda, mobilya imalatına kadar bir çok yerde kendine yer edinmiştir. Geotekstiller de 100gr/m2’den 250 gr/m2 ye kadar değişen kalınlık, renk ve gramajda üretilir, özel ölçülerde kesilir. Asfalt donatılarında, zemin kaplamalarda, Suni çim uygulamalarında, demiryolu ve karayolu çökme önlemede, bahçe ve spor salonu uygulamalarında, havuz akarsu bentleri imalatlarında, Geomembran altlarında, erozyon kontrol çalışmalarında, gerek mimar, müteahhit, proje sorumluları gibi kamu ve özel sektör firmaları tarafından etkin şekilde Geotekstil Keçe kullanımları olmaktadır.

İdeal filtre malzemesi olan örgüsüz Geotekstil, drenajda kullanım için uygundur. Asfalt kaplama için örgüsüz polipropilen Geotekstil keçe kullanılır. Eski asfaltın üzerine yeni tabaka dökülmeden önce ürünün kullanılması gerekir. Zayıf zemin ve yol üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan önce bu ürünlerden yardım alınır. Geotekstil keçe sayesinde zemin ve yol üzerinde sağlam, düz bir alan oluşturulur. Sahil yapılarının olduğu gölgelerde Geotekstil ürünlerle erozyon kontrolü sağlanmış olur. Çatılarda ise ısı yalıtımı için Geotekstil keçe tercih edilir.

Uygulanan Malzemeler

  • Polyester Nonwoven kesim
  • Polipropilen Nonwoven kesim
  • Yün Keçe Nonwoven kesim
  • Kırpıntı Keçe
  • Kalınlık olarak 1-4 mm arasında değişebileceği gibi özel imalata göre daha farklı kalınlıklarda üretilebilir. Gerektiğinde apre uygulaması ile parça daha fazla sertleştirme yapılabilir.

Bu malzemeler içinde en çok kullanımı bulan poliester nonwoven felt’tir. Sentetik ürün olmakla birlikte en çok beyaz renk işlev görmektedir. İstenildiği takdirde, müşteri datalarına bakılarak arkasına herhangi bir kaplama da yapılarak projedeki uygulama yerine göre geotekstil keçeye işlev getirilebilir.

Uygulanan İşlemler

  • Seri Kesim
  • Baskı
  • Bantlama
  • Montaj

Endüstriyel Kesim olarak, müşteri isteği doğrultusunda kullanılan malzemeyi belirleyerek, gerekli çizim ve ölçülerde proje başlangıcında ilk numune onayından bitimine kadar kişiye özel nonwoven kesim ürünleri sunmaktayız. Burada dikkat edilmesi gereken, geotekstil keçe kullanımı yapılırken, en azından kullanımdan önce zarar görmesini engellemek için nemden uzak yerlerde muhafaza etmekte fayda vardır. İstenilen top ölçüleri 1mt, 1,5 mt ve 2mt standarttır. Topların 100 mt olması standartlaştırır. Serimi kolaydır. Geotekstil keçeler uygulama itibari ile geri dönüşüm elyaf ile de üretilme aşaması olabilir.