Öncelikle Eva Nedir? 

Eva Kesim‘ i anlamak için malzemeyi de anlamak gerek. Etilen-Vinil Asetat (EVA) kapalı hücreli bir köpüktür. Zemin ve egzersiz ve eğitim için (yoga mat) paspasları, spor malzemeleri, el işleri, kickboardlar, can yeleği, flip-flop ve daha da önemlisi kutu içi ambalaj için kullanılır. EVA köpük, ısı ile şekillendirilebilir, plakadan sonra kesilebilir. EVA’ nın diğer parçaları veya malzemeleri üzerine yapıştırılabilir ve boyanabilir. EVA köpük çeşitli kalınlık ve yoğunluklarda olabilir.

Eva Sünger Kullanım Alanları

Aşağıda yer alan maddelerde ise günlük hayatta sıklıkla kullanılan alanlar yer almaktadır.

 • Egzersiz eğitimleri için zemin paspasları (mat)
 • Spor malzemeleri
 • El işleri
 • Kickboard
 • Can yeleği
 • Flip – flop
 • Kutu içinde kullanılan ambalaj üretimi
 • Terlik tabanı
 • Yapı sektörü
 • Otomotiv sektörü
 • Ambalaj sektörü

Eva sünger bu gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmesi, üretilen malzemenin daha kullanışlı bir hal almasını sağlamaktadır. Yalıtım amaçla kullanılan köpükte Eva oranı ne kadar yüksek tutulursa yalıtım oranı da o kadar yüksek olmaktadır. Geniş ısı aralığına sahip olan köpük, darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. İçeriğinde zararlı kimyasallara yer verilmemiştir. Bu sayede anti bakteriyel özelliktedir ve aynı zamanda çevre dostudur. Eva sünger, kullanım alanının geniş olmasından dolayı farklı özelliklerde tasarlanabilmektedir. Gerçekleşecek işlem doğrultusunda farklı renk, model ve tasarımlarla kullanılabilir. Ürünün bu değişim sürecine ve kullanım çeşitliliğine sahip olması çok geniş alanlarda tercih edilmesini destekliyor.

Eva Sünger Kesimi Süreci Nasıldır?

 • Müşterilerimiz bizim için Eva Kesim yapmamızı istiyorsa öncelikle onlara dahili bir numune ya da çizim var mı diye soruyoruz. Bu çizim ve numune üzerinden kendi çizim ve tasarımlarımızı ortaya çıkarıyoruz.
 • Bununla birlikte malzeme seçimi de yapılıyor. Ürünün kalınlığı rengi etkilidir. Adet ve kalite kriterine göre de üretim yöntemi değişecektir. Biz Endüstriyel Kesim olarak tüm bunları mühendislik kurallar çerçevesinde yapıyoruz. Öncesinde de toplantı yaparsak şayet, neyin nasıl olacağını daha iyi karar verebiliriz.
 • Bazı durumlarda müşteriler Eva kullanmaya gerek olmadan Eva kullanıyor, ya da aslında Eva kullanması gerekebilecek iken farklı ürün kullanıyor. Bunun da önüne geçmek için müşterimizi çok iyi anlamak istiyor ve mutlu müşteriler yaratıyoruz.
 • Birinci ürün ile 10.000. ürünün aynı kalitede olmasına özen gösteriyoruz. Tüm kalite ve ölçüm yollarımız bu şekilde olmaktadır.

Eğer kullanacağınız, ihtiyacınız olan süngerin çeşidini bilmiyorsanız bize bilgi vermeniz yeterlidir. Normal şartlarda ürüne ait yoğunluk, en, boy, ağırlık, kalınlık ve ek teknik detaylara ihtiyacımız olmakla beraber bu değerleri çıkarabiliriz. Eva Kesim sırasında üretim yöntemi ve malzeme çeşidi çok önemlidir.

Eva Sünger Kesimi Aşamaları

Eva sünger kullanımı için belirli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır. 

 • Seri kesim 
 • Baskı 
 • Bantlama 
 • Montaj

Eva sünger kesim toplamda dört aşamadan geçmektedir. Bu aşamaların gerçekleşebilmesi için öncelikle ürünün nerede ve ne amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. Belirlenen bu amaç doğrultusunda seri kesim uygulanarak kesim yapılmalıdır. Kesim işleminin uygulanacağı ürünün farklı özelliklere sahip olmasından dolayı ihtiyaca uygun olarak ürün tercihi yapılmalıdır. Ürün tercihinde ise kalınlık, adet, kalite ve renk önemlidir. Eva hangi amaç için kullanılacaksa kesimden önce ürün adedine ve kalitesine uygun olarak kalınlık ve renk belirlenmeli, kesim işlemi bundan sonra gerçekleşmelidir. Bu İşlemler uygulandıktan sonra eğer isteniliyorsa marka görünmesi için veya başka bir neden için baskı uygulamaları yapılmaktadır. Baskıdan sonra ürün bantlama ve montajlama işlemleri uygulanır.

Su Jeti İle Eva Kesim

Her ebat, kalınlık ve şekillerde su jetli kesilmiş eva süngerini açıklayacağız.

Kesicilerin köşelerde yarıçapı bıraktığı güzergahın aksine, su jet makineleri, bitmiş bileşenden gereken kesin şekli kesmek üzere programlanır. Bu, sağ açılı köşeler, keskin kıllı kıvrımlar ve eğriler sorunsuz olduğunu gösterir. Bir diğer avantaj ise, dar derin yuvalar ve yarıkların gerekli olduğu yerdir — 3 mm genişliğinde bir yuva yönlendirilirken, 3 mm’lik bir kesici kullanmak gereklidir, ancak bu kesiciler yalnızca dengesiz hale gelmeden ve parçalanmaya neden olmadan çok uzun süre kullanılabilirler.

Su jeti ile eva kesim, temizleme ve sızdırmazlık gerektiren toz kalıntılarının olmadığı temiz bir kesim sunar. 4 başlı su jetli kesici, kalite ve bitmiş gereksinime bağlı olarak 200 mm kalınlığa kadar köpük, eva, sünger kesebilir. Orta yoğunluklu köpüklerde 2mm-100mm kalınlıkta pürüzsüz bir yüzey elde edersiniz. 200 mm kalınlıktaki malzemeler, insert gibi madde veya endüstriyel bir tutma parçası olduğu takdirde, köpüklerin alt yarısına yakın bir mesafede jet püskürme işaretleri gösterebilir. Görüntüleme ve kaplamanın önemli olduğu tanıtım malzemeleri için kendinden yapışkanlı ince tabakalar tercih edilebilir.

Eva Sünger Kesimi Hakkında Teknik Bilgiler 

Eva kesim için dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Eva kullanımının gerçekleştirileceği alanda öncelikle amaç belirlenmeli ve bu amaca uygun olarak ürün tercihi yapılmalıdır. Eva, sahip olduğu özellikler sayesinde hayata birçok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlardan doğru yararlanmak gerekir. Aksi halde doğru ürün ve özellikler kullanılmadığı sürece istenilen başarı sağlanamaz. Eva kullanıcıları ise zarara uğrayabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise üretilen ürünlerin her biri eşit kalitede ve özelliklerde olmalıdır. Örneğin üretilen ilk on ürün ve üretilen son beş ürün arasında hiçbir fark bulunmamalıdır. Peki, Eva sünger kesim ile ilgili teknik bilgiler nelerdir?

 • Eva, ethyl vinly acetate kısaltmasıdır. Yani ürün, kapalı hücreli köpükten oluşmaktadır.
 • Ürünün yüzey sertliği 40 derecedir.
 • Sıkıştırma dayanma gücü 78 kPa olarak belirlenmiştir.
 • Ürün yoğunluğu, metreküp başına 30 kilogramdır.
 • Ürünün, çekmelere karşı koyma gücü ise 780 kPa olarak hesaplanmıştır.

Ürünün suya karşı ve darbeye karşı dayanıklı olması sayesinde birçok sektörde tercih edilmektedir. Ürün, elektrik ile ilgili olan işlemlerde kauçuk ve vinil yerine kullanılabilir özelliktedir. Eva, ince ve düzgün hücre yapısına sahip olması sayesinde esnekliğini korur. Bu özelliği sayesinde günlük hayatta çok basit alanlarda bile kullanılmaktadır.