Bitüm Emdirilmiş Sünger Kesim

Bitüm emdirilmiş sünger (bitümlü sünger) bitümden elde edilmiş süngerleri ifade eder. Bitüm, karbonlu hidrojenler karışımı veya onların bileşimlerinden ibaret olan siyah ya da koyu renkteki maddenin ismidir. Ham petrolden elde edilmekte, içerisinde azot, oksijen, hidrojen ve kükürt bulunmaktadır. İhtiyaca özel üretilebilen bitümlü sünger çeşitleri her an gönderilmeye hazır şekilde de stoklarda bulundurulmakta, bütün çatı kaplamalarında üstün kalite elde edilmesi için bu süngerlerden faydalanılmaktadır. Binaların gerek çatı gerekse cephe kaplamalarında panellerin formuna göre seçilen bitümlü sünger çeşitleri olgu ya da boşluk tıkayıcı olarak kullanılmakta, yapıları su, hava, ses, toz geçerlerine karşı korumaktadır.

Bitüm Emdirilmiş Sünger (Bitümlü Sünger) Nedir ve Nerede Kullanılır?

 • Bitüm emdirilmiş sünger (bitümlü sünger) en temelde bir yalıtım malzemesidir. Çatı kaplamaları su giderlerinde, mahyalarda, baca kenarlarındaki bileşim noktalarında kar, yağmur, sağanak, sel gibi nedenlerle su alabilir. Çatılarda sürekli ısı değişimleri, sürekli hareketlilik olduğu için buraları harçla doldurmak çok da sağlıklı bir sonuç üretmez. Buraları koruma altına almanın en etkili ve en kolay yolu profillerle göre kesilmiş bitümü süngerler kullanmaktır. Bu sayede hem havalandırma iççin gerekli olan hava akışı kesilmemiş olur hem de ani su hareketlerine karşı güvenli kalkan oluşturulmuş olur.
 • Bitümlü süngerler kalıp şeklinde olabildiği gibi şerit bant halinde de olabilir. Yatay ve düşey yapı bölümlerindeki bileşim noktalarında iç köşelerin izolasyonu için bitüm sünger bantlar üst düzey verim sağlar. Betonlar, çelikler, aşıklar üzerindeki çapaklar, pütürler bu süngerlerle kapatılarak saçakların aşınması da önlenmiş olur. Panellerin binme yerlerinde yalıtım avantajı sağlar.

Bitüm Emdirilmiş Sünger (Bitümlü Sünger) Uygulama Alanları

 • Bitüm emdirilmiş sünger (bitümlü sünger) kolayca şekillendirilebilir. Bu yüzden erişimi zor, başka ürünler dolgu yapılamayan alanlarda dahi rahatlıkla uygulanabilir. Saçak altlarında saçağın şekline göre hazırlanan bitümlü süngerler hem suyu hem soğuğu engeller.
 • Mahya altlarında kullanılan bitümlü süngerler sayesinde bütün açıklıklar kapatılarak güçlü bir izolasyon sağlanır.
 • Bantlı bitümlü süngerler köşeler dahil her alanda rahatlıkla kullanılarak saçakların, mahyaların zarar görmesini de engeller. Yumuşak zemin etkisi oluşturarak sallantı, esinti halinde malzemelerin zarar görmesinin önüne geçilir.
 • Baca kenarları çatı uygulamaları yapılırken birçok parçanın üst üste geldiği yerlerdir. Buralardaki birleşme bölümlerinden kar, yağmur, su taşkınları içeriye sızabilir. Bunun engellemenin yolu bitümlü sünger kullanımıyla mümkündür.
 • İşlenebilir ve esnek yapısı sayesinde bitümlü süngerler en dar ve en geniş alanlarda dahi rahatlıkla dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Sahip olduğu yalıtım özellikleri sayesinde çatı ve çatı aralarının kaliteli alanlar olarak kalmasını sağlar.
 • Perde yalıtımlarında da çatı yalıtımlarında gösterdiği performansın aynısını sergiler.

Bitüm Emdirilmiş Sünger (Bitümlü Sünger) Malzeme Detayları

 • Bitüm emdirilmiş sünger (bitümlü sünger) malzemeler son derece mukavemeti yüksek ürünlerdir. Bitümlü sıcak karışımlardan imal edildikleri için kaplamalarda deformasyona karşı yüksek direnç sağlar.
 • Bitümlü süngerler imal edildikleri malzemeler dolayısıyla dayanıklılığı oldukça yüksek ürünlerdir. Su, hava ve sıcaklık değişimlerine karşı güçlüdürler.
 • Kırılma, ufalanma, soyulma yapmazlar. Baskı anında iyi sıkılaşarak su geçişlerine karşı dayanıklılığı artar.
 • Bitümlü süngerler esnek yapıdadır. Zeminin ve temel tabakanın uzun süreli oturmasında dahi çökmelere rahatlıkla uyum sağlar. Farklı kalınlıklarda ve dolgu oranlarında üretilebilir ve buna göre esneklik katsayıları değişkenlik gösterebilir.
 • İşlenebilir olmaları sayesinde süngerler farklı şekillerde, dolgularda yapılabilir. Yorulmaya karşı dirençlidir. Bu da kullanım alanına, çatı malzemesine, alt ve üst malzemenin şekline göre bitümlü süngerlerin de şekillendirilebilmesini sağlamaktadır.

Size Ulaşalım

Bitüm Emdirilmiş Sünger Kesim Resimleri

HİZMETLERİMİZ