Akrilik Sünger Kesim

Akrilik, şeffaf bir plastiktir ve malzeme, cama, darbeye dayanıklı bir alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak 1928 yılında üretilmiş ve beş yıl sonra Rohm ve Haas Şirketi tarafından piyasaya çıkarılmıştır. Mevcutlar arasında en net plastik türlerinden birisi olarak kabul edilir.

Akrilik sünger kesim yapılarak kullanım alanlarında yer almaya hazır hale getirilen malzeme, yüksek kalitede ve dayanıklı bir kaplama malzemesidir. İçerisinde sentetik ve bir reçine ve yumuşak bir alkalin polimer madde vardır. Bu madde, uygulama alanlarına göre sınıflandırılmaktadır. Oldukça geniş bir alanda tercih edilmektedir.

Akrilik Sünger Kesim Nedir ve Nerede Kullanılır?

Akrilik sünger kesim işlemi, akrilik süngerlere uygulanır. Süngerler belirli yoğunluklarda ve çeşitli kalınlıklarda şekilli pres yöntemiyle kesilir. Kesim, belirli yoğunluklarda yapılabildiği gibi çeşitli kalınlıklarda yapılabilmektedir. Levha olarak ve rulo olarak bulunabilmektedir. Bazı kullanım alanları şöyledir:

  • Akrilik sünger kesim ürünler iç mekanlarda kullanılabilir.
  • Dış mekanlarda kullanılabilir.
  • İnşaatlarda kullanılabilir.
  • Binalarda yarma formlarında, uygulama alanlarında, kalıp kesimli formlarda kullanılabilir.
  • Otomotiv sektöründe kullanılır.
  • Beyaz eşya sektöründe kullanılır.

Akrilik Sünger Kesim Uygulama Alanları

Yapı sanayi kesim projeleri arasında yer alan akrilik süngerler köpük bant formunda hazırlanabilir. Akrilik emprenye edilmiş PU sünger bantlar ortaya çıkar ve bunların bir yüzeyi yapışkanlı olarak üretilebilir. Yapışkanlı formda olması uygulama alanlarını daha da genişletir. Zor yüzeylerde rahatlıkla tutunma kolaylığı sağlar.

Akrilik Sünger Kesim Malzeme Detayları

Yapı sanayi kesim sektörünün en gözde ürünlerinden birisi olan akrilik süngerler rulo veya levha olarak bulunabilir. Özellikle rulo formları çok daha fazla tercih edilir. Çünkü rulo olarak hazırlandığında sıkıştırılır ve daha sonra kullanım alanına getirildiğinde düzensiz boşluklarda x5 kalınlık genişlemesi gösterir. Bu sayede boşlukları doldurabilmek için üst düzey performans sağlar.

Akrilik süngerler 85 Kg/m 3, 50 Kg/m 3 ve 110 Kg/m 3 yoğunluk alternatiflerine sahiptir. Zor yanıcı bir maddedir. -40 ila +140 derece arasında çalışma sıcaklığı vardır ve bu, 180 derecelik geniş bir aralık sunar. Dolayısıyla çok az sünger türünde olan bir özelliği barındırır.

Akrilik sünger kesim, 600 Pa’ya kadar sürülen yağmur geçirmeme özelliği vardır. Yüzde 60-70 kalınlık sıkışması durumunda yağ, su, toz ve hava sızdırmazlık özelliği vardır. Bu yüzden iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bina, yapı tabanlarında, tavanlarında, duvarlarında pek çok gerekliliği yerine getirir. Bant formunda yapıldığı taktirde rulonun bir yüzeyi yapışkanlı olur. Bu sayede uygun maliyetli bantlar kategorisine dahil olur. Uygulama alanına ve koşullarına göre, sıcaklık, asit yağmurları, UV ışıkları, çözücüler ve benzeri etkenlere göre kullanım ve verimlilik detayları değişir.

Akrilik sünger kesimler 5 mm ila 50 mm arası kalınlıklarda plaka ve rulo halinde bulunabilir. Genişleyebilmesi, sızdırmazlığı, yanmazlık standartları ve diğer bütün avantajlarıyla yaşam alanlarında kendine yer bulur.

Size Ulaşalım

Akrilik Sünger Kesim Resimleri