XLPE Köpük Kesim Nasıl Yapılır?

XLPE köpük kesim malzemesi, kapalı hücre yapısı sayesinde promosyon sektöründe, inşaat sektöründe, endüstriyel alanlarda ve daha pek çok farklı alanda tercih edilmektedir.

Doğal süngerin hammaddesi latekstir. Doğal lateks, sünger çeşitliliğinin ve kullanım alanının artmasıyla ihtiyacı karşılayamaz olmuş, bu durumda üreticiler polyol ve izosiyanit hammaddelerinin birleşmesiyle yapılmış olan yapay hammaddeli sünger üretmişlerdir. XLPE Köpük son derece ince hücre yapısına sahip, pürüzsüz ve hassas bir yapıdadır. Kapalı hücre yapısı ile izolasyon işlerinde, sızdırmazlık elemanı gereksiniminde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Termoform edilip kalıplanabilir olmasıyla beraber promosyon sektörü kesim, otomotiv sektörü ve beyaz eşya sektörü başta olmak üzere çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

XLPE Köpük Kesim Nedir ve Nerede Kullanılır?

İstenen yoğunlukta, kalınlıkta ve renkte üretilebilen XLPE Köpük ısı ve ses izolasyonu gerektiren alanlarda, darbelere karşı direnç gösterilmesi gereken alanlarda ve daha fazla noktada kullanılabilir. Nem bariyeri olarak istenirse baskı yapılabilir, seri kesim uygulanabilir. İsteğe göre yanmazlık performans arttırıcı ilave edilerek üretilebilir ve elastik formuna rağmen dayanıklılık gösterir. En çok tercih edildiği sektörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Promosyon alanında,
  • Otomotiv sektöründe,
  • Sağlık, spor ve eğlence alanında,
  • Polietilen bant imalatında,
  • Yapı endüstrisinde vs.

XLPE Köpük Kesim Uygulama Alanları

Promosyon sektörü kesim ürünleri arasında yer alan XLPE Köpük uygulama alanları oldukça fazladır. Bazılarını şöyle detaylandırabiliriz:

  • Promosyon kutusu süngeri: Promosyon ürünleri müşterilerin kendini özel hissetmesini sağlar. Fiziksel olarak stabil ve şık bir hale getirmek için XLPE köpük kesim Powerbanklar, şarj cihazları, saatler, defterler ve daha yüzlerce üründe kullanım amacına göre özel kesim süngerlerden yararlanılabilir.
  • Plastik çanta seperatörü: Özellikle elektronik ürünler başta olmak üzere bazı ürünlerin çantalarına özenle yerleştirilmesi gerekir. İçerisine özel kesim yapılmış, akustik yumurta süngeri de dahil olmak üzere çeşitli süngerlerden gözler yapılabilir. Yerleştirilecek olan nesneye göre hazırlanan gözenekler, ürünlerin sağlam kalmasını sağlar.
  • Alet kutusu köpüğü: Alet kutuları, alet çantaları ile çalışanlar için malzemelerin yerli yerinde kalması büyük önem taşır. İş sırasında arananların istenen yerde kolaylıkla bulunabilir olması hayati önem taşır. Bunun için XLPE köpük kesimlerden yararlanılabilir. Aksi taktirde alet çantasının içindeki her şey başka bir tarafa saçılır. Eva kesim sayesinde en minimalden büyük ebatlara kadar gözenekler düzenlenebilir.

XLPE Köpük Kesim Malzeme Detayları

XLPE köpük kesim malzeme özellikle bakımından oldukça zengindir. Kapalı ve muntazam hücre yapısına sahiptir nem ve su geçirmez. Etkin ses yutma özelliği vardır. Bu sayede gerek ses yalıtım gerekse ısı yalıtım kapasitesi sunar.

Çevre dostu bir üründür ve HCFC, zararlı kimyasal katkıları yer almaz. Kurşun ve diğer zehirli maddeler kullanımını sınırlandıran standartlara uyumlu üretilir. Kokusuzdur ve herhangi bir şekilde bakteri barındırmaz, mantar oluşturmaz. İç dokusu elektron demeti yöntemi sayesinde tamamıyla steril yapıdadır. Elastik ve hafif olmasına karşın üstün fiziksel ve mekanik özelliklere sahiptir. Dış ortam şartlarından ve kimyasallardan herhangi bir biçimde etkilenmez. Pürüzsüz bir dış yüzeye sahiptir. Bu sayede estetik amaçlı uygulamalar için ideal bir malzeme dokusu taşır. Darbeye maruz kaldıktan sonra kendini toplar. Çökme oluşmaz. Isı ile şekillendirilebilir. Levha ya da rulo halinde üretilebilir.

XLPE köpük kesim malzeme, isteğe göre tek yüz ya da çift yüz folyo film bant, kumaş ya da laminasyon uygulanabilir. Alev yürütmezdik özellikte üretilebilir ve çeşitli renklerde imalat yapılabilir. Geniş ısı aralığı ile pek çok yerde kullanılabilir.

Size Ulaşalım

XLPE Köpük Kesim Nasıl Yapılır? Resimleri