Poliüretan Sünger Kesim

Poliüretan sünger kesim işlemler pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır. Kısaltılmış adı PU olan poliüretan madde, bu kesimin temelini oluşturur. Bir köpük olan madde, temelde beş farlı maddenin karışımı ile oluşur. Özellikle yangına karşı dayanıklılığı ve mekanik seviyesinin düşük olmasıyla öne çıkar. Uyumlu olduğu katkı maddeleriyle birlikte kullanıldığında son derece faydalı olur ve doğru sonuçlar verir. Bu yüzden endüstriyel alanda kullanılan en temel malzemelerden birisidir. Malzeme, polyester bazlı olan ve polyester bazlı olmayan olmak üzere iki gruba ayrılır. Köpük işlevi görür ve yalıtım malzemeleri arasında en fazla tercih edilen olarak dikkat çeker. Poliüretan sünger kesim işlemleri sayesinde istenen özelliklerde ve şekillerde sünger malzemeler ortaya çıkar.

Poliüretan Sünger Kesim Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Poliüretan sünger kesim sayesinde poliüretan sünger malzemeler ortaya çıkar. Poliüretanın içerisinde Diizosiyanat, Poliol, Şişirici Ajan, Katalizör ve Silikon yüzey aktif madde olmak üzere beş farklı madde bulunur. Poliüretan sünger kesim malzemeler kimyasal yöntemlerle elde edilir ve özellikle yalıtım malzemeleri alanında kendine yer bulur. Termal izolasyon ve ısı yalıtım alanlarında en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. Kullanıldıkları yerleri şöyle belirtebiliriz:

 • Temel köpük uygulamalarında tercih edilen malzemelerden birisidir.
 • Yine poliüretan sünger malzemeler çeşitli kimyasal malzemelerin geri dönüşümünden yüksek oranda faydalanma şansı verir.
 • Yüzlerce farklı endüstriyel sektörde ve alanda yaygın biçimde kullanılır.
 • Poliüretan sünger kesim malzemeler özellikle ısı yalıtım ihtiyacı olan yerlerde tercih edilir.
 • Bina dış cepheleri başta olmak üzere pek çok farklı noktada ve sektörde rağbet görür.
 • Malzeme, ısı yalıtım malzemesi gerektiren her türlü yaşam alanında ve çevre koşulunda kullanılabilir.
 • Araçlarda, stüdyolarda, bankalarda, evlerde, fabrikalarda, ofislerde ve daha pek çok alanda kullanılan poliüretan sünger, gün geçtikçe daha fazla mekânda tercih edilmektedir.
 • Promosyon sektörü kesim alanında ambalaj iç malzemesi olarak tercih edilerek istifleme, taşıma anında dahi ürünlerin zarar görmesi engellenir.

Poliüretan Sünger Kesim Uygulama Alanları

Poliüretan süngerlere yanmazlık özelliği eklenebilir. Bu sayede hem yanmazlık hem de ses yalıtım, ısı yalıtım özelliklerini bir arada barındırır. Uygulama alanını çok daha genişletir.

 • Binalarda, iş yerlerinde ve diğer bütün yaşam alanları, toplu barınma alanlarında ısı yalıtım ihtiyacı poliüretan süngerler sayesinde karşılanabilir.
 • Ayakkabı sektöründe fazlaca kullanılır. Esnek ve sağlam olası nedeniyle öne çıkar.
 • Esnek köpüklerin, esnek olmayan köpüklerin, yüksek performanslı yapıştırıcıların, sentetik fiber maddelerin, sert plastik parçalarının ve contaların yapımında poliüretan sünger kesim malzeme tercih edilir.
 • Otomotiv sektöründe ses yalıtım malzemesi olarak öne çıkar. Motor gövdesinde, etek altlarında, kapılarda kullanılır.
 • Fabrika gibi ortamlarda bir taraftan ses izolasyon malzemesi olarak diğer taraftan yangına, alevlenmeye karşı önlem amaçlı uygulanır.
 • Gemilerde deniz suyunun ve motorun sesini kırmak, jeneratör alanlarını izole etmek için tercih edilir.
 • Çağrı merkezi, stüdyo, müzik odası gibi alanlarda akustiğin sağlanması, verimliliğin artması için kullanılır.

Poliüretan Sünger Kesim Malzeme Detayları

Promosyon sektörü kesim ürünlerinden birisi olan poliüretan malzemeler temelde beş farklı maddenin bileşiminden oluşur ve kimyasal bileşenler barındırır. Üst seviyede ısı yalıtım özelliği ile uygulandığı yüzeylerde ısı geçişlerini minimuma çeker. Yanmazlık özelliğinin eklenmesiyle birlikte yangın yalıtımı kazanır. Daha güvenli alanların, mekanların, ortamların ortaya çıkarılmasını sağlar. Sentetik sert plastik imalatında, yüksek performanslı yapıştırıcı üretiminde, esnek ve esnek olmayan köpük üretiminde kullanılır. Doğru yerde, iyi bir ustalıkla uygulandığı taktirde uzun süre başarılı çözümler üretmeye yardımcı olur.

Size Ulaşalım

Poliüretan Sünger Kesim Resimleri