Renkli Suni Deri Kesim

Suni deri, polivinil klorür reçinesi ve poliüretan reçinesinin, insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmayacak yardımcı kimyasal malzemelerle birlikte birtakım işlemden geçirilmesi sonucunda elde edilmektedir.

Gerçek derilere oranla kullanım alanları daha geniş olan suni deriler, aynı zamanda uzun süreli kullanımda renklerinin, dokularının ve desenlerinin sabit kalması nedeniyle gerçek derilere göre kullanıcılarına daha fazla avantaj sağlamaktadır.

Suni derilerin işlenmesi için kullanım alanlarına göre doğru bir şekilde kesimlerinin yapılması gerekmektedir. Günümüzde renkli suni deri kesim işlemi ile belirli kalıplarda suni deriler kolaylıkla şekillendirilebilmektedir.

Renkli Suni Deri Kesim Nedir ve Nerede Kullanılır?

Asıl amacı farklı renklerde üretilen suni derilere şekil verilme işlemidir ve renkli suni deri kesim adı altında 2 ana sistem çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu sistemlerden ilki lazer kesimdir. Suni derilerin lazer kesimle şekillendirilebilmesi için lazer makinelerinin istenilen milimetrik ölçülerde kesim yapabilmesi için son derece titizlikle kalibre edilmesi gerekmektedir. Ancak her suni deri lazer kesime dayanıklılık göstermemektedir. Kesim esnasında deri üzerinde yanma veya kararmalar oluşabildiği için bu sistem çok sık tercih edilmemektedir.

Diğer bir suni deri şekillendirme işlemi ise pres makinelerinin kullanıldığı sistemdir. Bu sistemlerin en büyük avantajı ise gerekli altyapının mevcut olması halinde çok sık ve seri üretime olanak sağlamasıdır. Lazer kesime oranla kararma veya yanma lekeleri oluşturmayan bu sistem, her türlü suni deri kesimleri için oldukça kullanışlıdır.

Hobi sektörü kesim başlığı altında mevcut olan bu sistemlerin kullanımı da gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Renkli Suni Deri Kesim Uygulama Alanları

Renkli suni derilerin kullanım alanı oldukça geniş bir ürün yelpazesini bünyesinde barındırmaktadır. Gerçek derilere oranla sağlamış olduğu pek çok avantaj, bu malzemenin sektörde daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Renkli suni deri kesim uygulama alanlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ayakkabı sektöründe özellikte gerçek derinin maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Dış giyim başta olmak üzere bir kumaş çeşidi olarak tercih edilen suni deri giyim sektöründe de önemli bir yere sahiptir.
  • Araba koltuklarının kaplanmasında kullanımı yaygın olan suni deri otomotiv sektöründe zaman zaman tercih edilen bir malzemedir.
  • İş hayatında kullanımı daha çok tercih edilen yıllıklar, plan defterleri ve bazı özel tasarım kaplamalarda sıklıkla tercih edilen suni deri kimi zaman yer kaplamalarında da kullanılmaktadır.

Farklı sektörler için üretimi yapılacak olan her ayrı malzemeye göre seçilen suni deriler, belirlenen kalıplar çerçevesinde üretimleri yapılmaktadır. Hobi sektörü kesim başlığı altında incelenen bu kesim yöntemi sayesinde kullanım ömrü uzun olan onlarca farklı model ve tarzda ürünlerin üretimleri kolaylaşmaktadır.

Renkli Suni Deri Kesim Malzeme Detayları

  • Kesim işlemi uygulanacak olan suni derilerde, kullanım alanına bağlı olarak belirlenen renk, kalınlık ve desendeki suni derinin kesiminin doğru yapılabilmesi için ölçülendirme işlemi bilgisayar destekli programlarla yapılmaktadır.
  • Böylece kalıba doğru yerleştirilmiş olan suni deri plakasında fire miktarı minimuma inerken çıkartılan ürün miktarı maksimuma yükselmektedir.
  • Kesme işlemini yapan kalıpta herhangi bir sıcaklık değişimi olmaması nedeniyle de malzeme üzerinde herhangi bir deformasyon oluşmaz.
  • Lazer kesime oranla, kesim yapılan kenarlarda herhangi bir kararma, aşınma veya yanma durumu olmaması neticesinde de istenilen sonucu elde etme garantisini sağlamaktadır.
  • Gerçek derilerin kesim işlemlerinde olduğu gibi şekil değişikliği oluşmayan suni derilerde, seri ve sık üretim olanağı sağlaması da bu malzemenin daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Size Ulaşalım

Renkli Suni Deri Kesim Resimleri