Keçe Kesim İşlemleri Nasıl Yapılır?

Keçe, kelime anlamı olarak sıkıştırılmış ve kaynatılmış yün anlamına gelmektedir. Keçenin bir diğer tanımı ise şu şekildedir; ısıya ve neme dayanıklı olan, kolay deforme olmayan, uzun ömürlü kullanıma uygun olan ve tüm yüzeylerde kullanılabilen malzeme.

Keçenin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı konusunda net bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Ancak; göçebe Türk topluluklarında karşımıza çıktığı haliylekeçe hem işlevsel olarak hem de görsel olarak kullanılmış bir malzemedir. Son yıllarda ise keçe, dekorasyon ve moda alanında yaratıcı fikirleri oluşturmanın başlıca malzemesi halini almış, Avrupa’nın tasarım fuarlarını süslemiştir. Keçeye olan ilginin artmasının başlıca sebepleri istenilen rengi kolayca alması ve her forma kolaylıkla girebilmesidir.  Keçeye artan bu talebi karşılamak üzere Endüstriyel Kesim olarak biz de birçok renkte ve çeşitli kalınlıktaki keçeyi stoklarımızda bulundurmaktayız. Ayrıca, hobi sektörü içerisinde bulunan müşterilerimizin taleplerine göre farklı kalınlık, boyut ve desenlerde figür kesim de yapabilmekteyiz. Bu sektör içerisinde keçeden yapılan bazı işler şu şekildedir; çanta, çiçek, kapı süsü, bebek şekeri, bardak için altlık, yastık kılıfı ve kitap ayracı.

Renkli Keçe Kesim Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Elimizdeki stoklar müşterilerimizin taleplerini karşılamıyorsa ve müşterilerimiz farklı kalınlık, boyut ve desenlerde figür kesim talep ediyorsa, renkli keçe kesim işlemi uygulanmaktadır. Bu süreç şu şekilde gerçekleşir;

  • İlk olarak müşterilerimizin istekleri net bir şekilde anlaşılır ve müşterilerimize bir numunenin veya çizimin olup olmadığı sorulur. Numune veya çizim varsa kesim buna bağlı olarak yapılır. Yoksa, tasarım gerçekleştirilip bir prototip ortaya koyulur. Özellikle figür kesim için prototip oluşturmak oldukça önemlidir.
  • Oluşturulan prototip üzerinde doğrular ve yanlışlar analiz edilir. Bu aşamada müşterilerimizin eleştirileri, ortaya çıkan sonuç açısından oldukça önemlidir.
  • İstenilen kesim için keçenin türüne, rengine, kalınlığına ve kesim sayısına karar verilir. Bu kriterlere göre uygun kesim metodu belirlenir.
  • Belirlenen kriterlere uygun olarak kesimi gerçekleştirilen keçeler, hobi sektörü içerisinde kullanılmak üzere müşterilerimize teslim edilir.

Kaliteli sonuçlar ortaya çıkartabilmek ve daima müşterilerimizin yüzlerinde tebessüm oluşturabilmek için kesim metodu oldukça önemlidir.

Renkli Keçe Kesim Metotları

Farklı formlar kazanarak pek çok ürün halini alan keçeler için birçok kesim metodu vardır. Bu metotlar şunlardır;

  • Lazer kesim,
  • CNC kesim,
  • Die Cut,
  • Su jeti kesim.

Lazer kesim tezgahlarında malzeme üzerine yollanan lazer ışını, kesilmesi istenilen kısmın erimesine, yanmasına ya da buharlaşmasına yol açacak, böylece kesim gerçekleştirilecektir. Bu kesim metodu “lazer kesim” olarak adlandırılır.  Lazer ışını; karbondioksit gazına belirli miktarda elektrik akımı verilerek, karbondioksit lazer tezgâhlarında oluşturulur.

CNC, ComputerNumerical Control tanımının kısaltmasıdır. Yani, bilgisayar sayımlı kontrol anlamına gelmektedir. Kesilecek malzemenin kalınlığına göre bıçak kalıbı belirlenerek kesim gerçekleştirilmektedir.Die Cut kesim, istenilen şekle uygun bıçaklar ile gerçekleştirilen tam kesim işlemidir. Farklı kalınlıktaki ve farklı malzemedeki pek çok ürün bu metot ile kesilebilir.Su jeti kesim ise, malzemelerin bilgisayar destekli makineler ile yüksek basınçlı su püskürtülerek kesilmesidir. Bu kesim metodu da lazer kesim metodunda olduğu gibi hassas kesimlerin gerçekleştirilmesi için uygundur. Çünkü hata payı oldukça düşüktür.

Belirtilen kesim metotlarından müşterilerimizin talep ettiği kalınlıktaki keçe için ve kesim sayısı için uygun olan metot belirlenerek, renkli keçe kesim işlemi tarafımızdan hassasiyet ile gerçekleştirilmektedir. Hobi sektörü içerisinde farklı kullanımlar kazanacak olan keçeleri bizden temin edebilir, taleplerinize göre farklı kalınlık, boyut ve desenlerde figür kesimlerini bizlere yaptırabilirsiniz.

Size Ulaşalım

Keçe Kesim İşlemleri Nasıl Yapılır? Resimleri