Kâğıt Kaplama Kesim İşlemleri

Ağaçların içerisinde yer alan lifler kullanılarak kâğıt üretilmektedir. Eğitim hayatından iş hayatına kadar her yerde kullanılmaktadır. Sadece not almak veya bir şeyler yazmak için kâğıt tercih edilmemektedir. Kâğıt kaplama olarak da kullanılabilmektedir. Çok çeşitli yönlerden de avantaj sağlamaktadır. Bir eşyayı ya da evi çok daha güzel görünmesini sağlamaktadır.  Ancak kaplama yapılmadan önce ölçülerine uygun bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Böylelikle bütün parçalar birbirlerini tamamlayarak hoş bir görüntü elde edilmektedir. Günümüzde ise kâğıt kaplama kesim işlemi ölçülere bire bir uygun şekilde kesilerek şekil verilebilmektedir.

K3ağıt Kaplama Kesim Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Bazı özelliklerine göre kâğıtlar çeşitlere ayrılmaktadır. El işi kâğıtları, renkli folyolar, mukavvalar başlıca örnek olarak verilebilir. Kâğıt farklı farklı alanlarda kullanılabilen bir malzemedir. Kâğıt kaplama kesim ise bir kutunun kaplanmasından yapılan özel bir tasarıma kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Renkli folyolar dekorasyon ve reklam çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Sizin istediğiniz ebatlarda ve özelliklerde folyolar özel programlar kullanılarak tasarlanarak kesilmektedir. Estetik bir görünüme sahip olan bu folyoların hazırlanması titiz bir çalışma gerekmektedir. Çok küçük bir hata olmaması için özel kesim makineleri kullanılmaktadır. Böylelikle kusursuz bir şekilde folyolar kesilmiş olmaktadır.

Çok sert olan kâğıtlardan biri olan mukavvayı kesmek çok kolay değildir. Ev maketleri veya süs eşyaları yaparken kullanılan malzemelerin başında da yer almaktadır. Farklı farklı şekillerde kesilebilir iken istenen ölçülere uyması ise neredeyse imkansızdır. İstenen ölçüye tamamen uyabilmesinin yolu ise pres makineleridir.

Lazer kesimde çeşitli malzemelerin kesilmesinde kullanılmaktadır. Bu tür kâğıtlar ince olduğu için kesim işlemi sırasında sorunlar yaşanmakta ve kâğıtların yanmasına neden olabilmektedir. Pres makinelerinde ise bu tür sorunların hiçbiri yaşanmadan seri bir şekilde üretilmesini mümkün kılmaktadır.

Bu makinelerin sağladığı avantajların başında kesimlerin ölçülere uygun ve mükemmel bir şekilde olması gelmektedir. Kısa bir süre içerisinde aklınızda canlandırdığınız nesneleri veya bir alanın dekorasyonunu mükemmel bir şekilde gerçekleşmektedir.

Hobi sektörü kesim başlığı altında yer alan sistemlere gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır.

Kâğıt Kaplama Kesim Uygulama Alanları

Kâğıtlar hayatımızın merkezinde yer almaktadır ve kâğıt kaplama kesim uygulama alanları olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Süs eşyaları, hediye kutuları gibi çok farklı ürünler yapılabilmektedir. Hobi kesim ile bir fabrikada üretilmiş gibi eşyalar yapabilirsiniz.
  • Renkli folyolar duvarlarda, dolaplarda, fayanslarda, ofislerde tercih edilebilmektedir. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Son dönemlerde ise ev dekorasyonlarının da vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
  • El işi kâğıtları renk seçenekleri bakımından çok zengin olan yüzü parlak olan kâğıtlardır. Bir maket, görsel ya da başka bir şey tasarlanırken çok tercih edilmektedir.
  • Bina ya da bir alanın maketi yapılırken kağıdın her çeşidi kullanılmaktadır. Tasarlanan plan içerisindeki her parça estetik durması için uyumlu olmalıdır. Kâğıt kesim ile kağıda çizilen her bir bina ve detayın yapılabilmektedir.

Bu uygulama alanlarının dışında vitrinlerde, zeminlerde ve çok daha fazla alanda da bulunmaktadır. Sizlerin yapmak istediğiniz farklı farklı fikirlerde de istenilen özelliklere uygun şekilde üretilerek de kullanılmak mümkündür.

Kâğıt Kaplama Kesim Malzeme Detayları

  • El işi kâğıtları, mukavva ve renkli folyolar bilgisayar programları kullanılarak boyutları ve bütün özellikleri belirlenmektedir.
  • İstenilen kalıplarda farklı renklerde, desenlerde ve yazılarda eklenebilmektedir.
  • Kalıplarda ve kullanılan makinelerde sıcaklık değişimi olmadığı için herhangi bir deformasyon ve bozulma meydana gelmeyecektir.
  • İhtiyaç duyulan kadar kâğıtlar seri bir şekilde üretilebilmektedir.
  • En sert kâğıtlar bile çok daha rahat bir şekilde şekil alabilmektedir.

Size Ulaşalım

Kâğıt Kaplama Kesim İşlemleri Resimleri