Ana sayfa » Endüstriyel Pres Kesim » Döşeme Sanayi Kesim » Suni Deri Kesim Nasıl Yapılır?
Suni Deri Kesim1

Suni Deri Kesim Nasıl Yapılır?

Üretim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler beraberinde yeni hammaddelerin ve kullanım alanlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle son on yılda hakiki derinin yerine suni deri kullanımı çok daha artmış, suni deri imalatında PU ve PVC kullanımı yaygınlaşmıştır. PU ürünleri PVC’ye nazaran daha pahalı olmakla birlikte daha sıhhi ve ekolojiktir. Nefes alabilirliği yüksek, daha yumuşak, teknik değerler ve gürünüm itibarıyla doğal deriye daha yakındır. Bu yüzden de yerine göre imkânı olanlar PU suni deriyi daha fazla tercih etmektedir.

Suni Deri Kesim

Suni deri kesim işlemleri uygulanan ürünün tarihi aslında oldukça eski. 1400’lü yıllarda Çinliler balmumuna bandırılmış kumaşlardan şemsiye yapmaya başlamışlardır. Bu işlem daha sonra direkt kaplama adını almış ve bu alanda ilk olmuştur. Kumaş, tamamen farklı bir malzeme ile kaplanmış, işlevi bambaşka bir boyuta taşınmıştır. Daha sonra da insanlık bunun üzerine çeşitli fikirler yürütmüş, farklı malzemelerde kaplama denemiştir. Günümüzde kullandığımız PVC ve PU gibi polimerlerin geçmişi ise 1839 yılına dayanıyor. Goodyear o yıl kükürtle vulkanize edilmiş bir kauçuk olan Libonit’i ortaya çıkarmıştır.

Goodyear’ın Libonit’i ürettiği dönemde henüz polimer kavramı ortada yoktur. 1900’lü yıllarda İtalya’da direkt kaplama ile mezüre üretilmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında Almanlar ilk U-Boat modelini üretseler de bu, dış etkenlere son derece dayanıksız durumdadır. 1920-1930 yıllarında Alman kimyager H. Staudinger “makromolekül” kavramını ortaya atarak deneylerle bunu ispatlamıştır. Ardından da polimer dünyada bir devrim yaratmıştır.

1960’lara gelindiğinde kumaş ve plastik özellikleri aynı anda bulunduran yapılar ortaya çıkarılmıştır. Burada yüzey, doğal deri görünümünü kazanmış, kumaş ile de sağlamlık vermiştir. Zaman içinde suni deri geliştirilerek günümüzdeki halini almış, çok geniş bir kullanım alanı elde etmiştir. Döşeme sanayi kesim bunlardan sadece birisidir.


Suni Deri Kesim Malzeme Özellikleri

Suni deri kesim ürünler günümüzde oldukça gelişmiştir. Hem görünüm hem de kalite olarak üst düzey sonuçlar sunmaktadır. Hatta kaliteli suni derileri gerçek derilerden ayırt etmek neredeyse imkansıza yakındır. Ayrıca renk, desen gibi alternatifler hakiki deriye nazaran çok daha fazladır. Uygun maliyeti ile de tasarrufludur.

Suni deri döşemeler kullanıcı hatası olmadığı taktirde uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Estetiğini ve kalitesini kaybetmez. Bu bakımdan yıkanırken kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Gaz, benzin, tiner, mazot, aseton gibi kimyevi solventler temas ettirilmemelidir. PVC karışımlarda kuru temizleme yapılmamalıdır. Poliüretan ve poliüretan gumilerde kuru temizleme yapılabilir. Yalnızca elde sabunlar, en fazla 30 derecede yıkanmalıdır. Nemli ya da sabunlu bezle rahatlıkla silinebilir. Fakat alkol içeren deterjanlar, kolonya benzeri sıvılara silinmemesi gerekir.


Suni Deri Kesim Ürünlerin Kullanım Alanları

Döşeme sanayi kesim alanında kullanılan suni deriler sürdürülebilir sabit dokuda üretilmekte, renk ve desenlerini uzun süre muhafaza edebilmektedir. Farklı ağırlık ve kalınlıklarda üretilebilmekte, bu da kullanıcının tercihlerine en uygun seçimi yapma avantajı sunmaktadır. Çok geniş bir alanda kullanılmakta, bunların başında şu sektörler gelmektedir:

  • Koltuk döşeme,
  • Araba döşeme,
  • Çanta,
  • Ayakkabı,
  • Giyim,
  • Kaymaz halı tabanlıkları,
  • Tekstil tabanlı duvar kağıtları,
  • Kot etiketleri ve aksesuarlıklar.

Kullanım alanları incelendiğinde evlerde, ofislerde, bürolarda, araçlarda ve daha onlarca alanda suni deri kullanılmaktadır. İsteğe göre renk seçeneklerinin olması, istenen boyutlarda ve kalınlıklarda kesim yapılabilmesi, insan sağlığına uygun olması tercih edilirliğini arttırmaktadır.

Endüstriyel Kesim olarak günlük hayatta sıklıkla mobilya döşemelerinde, araba döşemelerinde, çanta, giyim gibi sektörlerde kullanılabilecek suni deri kesim işlemleri yapıyoruz. İsteğe göre her şekilde kesim yapıyor, kolayca kullanabileceğiniz, ürünlerinizi renklendirip sağlamlaştırabileceğinize çözümler geliştiriyoruz.