Termoplastik Malzeme Çeşitleri Nelerdir?

Termoplastik ısıyla üzerinde işlem yapabileceğiniz plastik demektir. Oda sıcaklığında katı halde bulunan basit yapılı plastiklerdir. Termoplastik malzeme çeşitleri, ısıya göre şekil değiştiren termoplastik türlerin ısı ve basınç yoluyla, kolaylıkla şekil verilmesi sonucunda elde edilen nihai çeşitlerdir. Termoplastik, ısıtıldığında sıvılaşabilen, soğutulduğunda ise sertleşen polimer reçinelerinden üretilen bir plastik türüdür. Termoplastikler dondurulduğu zaman cama benzerler. Bu sebeple çatlamaya elverişli bir yapıya sahip olurlar. Malzemeye adını veren bu özellikler tersine çevrilebilir. Yani sıvılaştırdığınız bir termoplastiği soğutarak katılaştırmanız da mümkün. İşte bu nedenle tekrar tekrar ısıtılabilir, şekillendirilebilir ve dondurulabilirler. Bir plastiği çok kere kullanabilirsiniz. Bunun tek sakıncası uzun süre işlenip dönüştürülen plastiğin zamanla kararabilme ihtimalinin olmasıdır. Termoplastikler, tekrar tekrar işlenebilme özellikleri nedeniyle geri dönüşüme uygun yapıda malzemelerdir.

Termoplastik Malzeme Çeşitleri Öngörüldüğünde Temel Özellikleri Nelerdir?

 • Baz reçinenin termoplastik yapıda olduğu, yapısındaki moleküllerin Van Der Waals bağları ile kendi aralarında etkileşime girdiği, polimer zincirlerden oluşan, böylece az çok birbirine geçmiş üç boyutlu bir yapı meydana getirdikleri malzeme sınıfıdır. Sonrasında bunların termoform plastik şekillendirme yöntemi ile işlenip nihai ürünlerin elde edilmesidir.
 • Termoplastik malzemeler işlene bilirliğinin kolay olması ve istenilen formlara dönüştürülebilir olması nedeniyle kullanım alanları çok geniştir.
 • Bu tür plastikleri istenilen formlarda hazırlayabilmek için üzerlerinde ısı ile basınç ile ve soğutma yöntemleri ile işlem yapmak mümkündür.
 • Binlerce çeşit termoplastik türü bulunmaktadır. Bunlara mutfaklarımızdaki basit yapılı plastik ev ürünleri olarak, yağlama gerektirmeyen hareketli makine parçalarında (makaralar, burçlar, dişliler vb.), uçak endüstrisinde dişli, kam, takım sapı gibi parçaların üretiminde, iç aydınlatma panoları üretiminde, denizcilik sektöründe kullanılan halatların üretiminde rastlamak mümkündür
 • Bu malzeme sınıfının mekanik, termik, elektrik özellikler ile dönüştürme teknolojisi açısından sergileyebileceği özellik çeşitliliği son derece geniştir. Uygulamalar esnasında gerek duyulan dolgu maddeleri, lifler, modifiye ediciler ve alev geciktiriciler ile gerek proses gerekse kullanım sırasında bozulmalarını önlemek amacıyla zamana karşı stabilite edici özellikler kazandırılır.
 • Termoplastikler hafif yapılı plastik türleridir.
 • Termoplastik yapıdaki malzemeler ile polimer zincirlerin etkileşimi sonucunda temelde iki türe indirgediğimiz termoplastik türleri oluşur. Bunlardan biri olan Amorf grubu türünde malzemenin elastikliği söz konusudur. Amorf grubu termoplastiklere Polikarbonat (PC), Polisitiren (PS), Polivinil Klorür (PVC)’örnek verilir.
 • Termoplastiğin ikinci türü ise etkileşim özelliği nedeniyle daha kararlı ve dayanıklı yapıda olan Semikristaller grubudur. Semikristal termoplastik türüne Polietilen (PE), Poliamid (PA), Polioksimetilen (POM) örnek verilebilir.

Termoplastiklerin Bazı Uygulama Alanları ve Termoform Plastik Şekillendirme Yöntemi

 • Termoform yöntemi ısı ve basınçla plastiklerin istenilen forma getirilmesidir. Süreç başlangıç malzemesi olarak plastik plakalar kullanılmaktadır. Bu plakalar ile istenilen kalınlıkta ekstrüzyon prosesi ile elde edilir.
 • Termoform tekniği büyük ve ince yapılı, hafif parçaların üretilmesinde uygundur. Termoform ısıtma ve şekillendirme olmak üzere iki adımdan oluşur. Bu yöntem kullanılarak pek çok termoplastik yapılı ürünler elde edilir.
 • Günümüzde yaygın şekilde üretilen bazı türler arasında polipropilen, polietilen, polivinilklorür, polistiren, polietileneterftalat ve polikarbonat bulunur. Gelin size de hayatınızın merkezinde olan ancak bu yapıda olduğunu bilmediğiniz örneklerini gösterelim.
 • Mesela akrilonitril bütadiyen stiren (ABS) sıralayacağımız ürünlerin nihai halini gelmesi sürecinde yani üretiminde kullanılan bir termoplastiktir. Spor ekipmanları, oyuncaklar (örneğin LEGO® parçaları), birçok otomobil parçası.
 • Polikarbonat adı verilen bir diğer termoplastik çeşiti de şu ürünlerin üretiminde kullanılır: Kompakt diskler (CD’ler), içecek şişeleri, gıda saklama kapları, gözlük camları ve daha başka bir sürü şey.
 • Günlük hayatta elimizin altında çokça yer alan termoplastik türü polietilendir. Polietilen en bilindik olarak şunların üretiminde kullanılır: Şampuan şişeleri, plastik alışveriş poşetleri, kurşun geçirmez yelekler.

Size Ulaşalım

Termoplastik Malzeme Çeşitleri Nelerdir? Resimleri