Tela Dikim İşlemleri Nasıl Yapılır?

Özellikle endüstriyel sektörler içerisinde sık sık kullanılmakta olan tela dikim uygulamaları, temel olarak tekstil alanında en çok kullanılan uygulamalarından bir tanesidir. Çeşitli giysi modellerinin iç kısımlarına sadece belirli bölgelere yapı, şekil ve desteklik anlamında yardımcı olmakla görevli olan bu uygulamalar, genel olarak söz konusu kumaşa hacim kazandırmakta ve giysinin form kazanmasına da doğrudan etki sağlamakla görevlidir.

Genel anlamda giysi yakaları, bel bantları, cepler, omuz dikişleri ve boyun çizgileri gibi bölgeler için kullanıma uygundur. Söz konusu kullanılacak olan kumaşın türüne göre belirlenmesi gereken bu tip teknik ürünler, pek çok farklı tekstil alanı içerisinde çok sık bir şekilde kullanılmakta ve günlük hayatta kullandığımız elbiselere kadar birçok farklı yerde karşımıza çıkmaktadır.

Tela Dikim Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

  • Tela dikim işlemleri, çeşitli ortamlardaki tekstil alanı başta olmak üzere birçok farklı sektörler içerisinde direkt olarak kullanılmaktadır. Çeşitli kumaş türlerine göre farklı çeşitlerde bulunan bu tarz ürünler, birçok farklı işlemler içerisinde kullanılmakta ve tekstil sektöründe sık sık karşımıza çıkmaktadır.
  • Elbise ve kıyafet modellerinin iç kısımlarının sadece özel bölgelerine yapı desteklik ve şekil olarak yardımcı olan bu ürünler, temel olarak giysi kumaşına hacim verir ve elbisenin form kazanmasına da pozitif yönde etki sağlar. Bu şekilde giysinin birey üzerinde daha iyi ve güzel bir şekilde durması için çok gerekli olan bu uygulamalar, tekstil piyasası için de oldukça önemlidir.
  • Genel olarak bu ürünler; elbise yakaları, bel bantları, giysi cepleri, omuz dikişleri ve kıyafetin boyun çizgileri gibi spesifik bölgeler için kullanıma uygundur. Söz konusu giysilerin göze çok daha iyi bir şekilde hitap etmesi ve insan vücudu üzerinde daha düzgün bir şekilde durması için gerekli olan bu ürünler, genel terzi envanterlerinin de başında gelmektedir.
  • Tekstil ürün uygulama alanında çeşitli teknik ürünler yer almakta ve birçok farklı sektör içerisinde de büyük oranda çıkmaktadır.

Tela Dikim Uygulama Alanları

  • Tela dikim uygulamaları, tekstil bazlı envaiçeşit sektörlerin çeşitli bölgelerinde belirli amaçlar için sık sık kullanılmaktadır. Özellikle tekstil ve terzi işleri alanında oldukça büyük bir anlam ve öneme sahip olan bu uygulamaları, tekstil alanında lider markalar ve firmalar büyük sıklıkla kullanmaktadır. Oldukça geniş ve zengin bir kullanım alanı bulunan tela uygulamaları, birçok farklı dikim işlerinde direkt olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Genel olarak baktığımızda bu işlem için kullanılan kumaştan daha hafif bir tela kullanılması esastır. Eğer bu süreç içerisinde daha ağır bir tela kullanılırsa, söz konusu giysiye hakim olmayan ve doğal görünmeyen bir görüntü elde edilir. Bundan dolayı her çeşit ağırlıktaki kumaş türüne göre farklı bir uygulama söz konusudur.

Tela Dikim Malzeme Detayları

  • Bahsetmiş olduğumuz tekstil ürün uygulama birçok farklı tekstil alanlarında yüksek oranda kullanılmakta ve oldukça geniş ve zengin bir teknik malzeme içeriği içermektedir. Çok kapsamlı bir malzeme ve materyal envanteri olan bu teknikle, çeşitli tekstil işlemleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Birçok farklı çeşidi olan bu tip ürünler, toplamda üç temel grup içerisinde toplanabilmektedir. Dokuma, örme ve dokusu olmayan yüzey telaları olmak üzere üç farklı genel grup içerisinde incelenmekte olan bu ürünler, kullanım durumu ve amacına uygun olmak üzere çeşitli farklı malzemelerden oluşmaktadır.
  • Kumaşın türüne göre belirlenmesi gereken bu gibi ürünler, birçok farklı tekstil sektörü içerisinde sıkça kullanılmakta ve günlük hayatta kullanmış olduğumuz standart giysilere kadar her türlü yerde karşımıza çıkmaktadır.

Size Ulaşalım

Tela Dikim İşlemleri Nasıl Yapılır? Resimleri