Suni Deri Malzeme Nedir ve Kullanım Alanları

Suni deri malzeme yüzyıllardır çok farklı alanlarda kullanılan gerçek deriye benzer bir malzemedir. Polivinel klorür (PVC) ya da polüretan (PU) reçineleriyle farklı yardımcı kimyasalların birleşimiyle elde edilir. Bir karışım türüdür ve belirli işlemler sonunda hakiki deriye benzer bir malzeme ortaya çıkar. PVC, PU, TPEi TPO gibi farklı polimer malzemeler kullanılarak amaca göre üretilen suni deri malzeme,üretim esnasında çeşitli noktalara hassasiyet gösterme gerektirir. Özellikle kullanılan kimyasalların insan ve çevre sağlığına uygun olması gerekir. Bu, REACH yönetmeliğince düzenlenmiş, bazı malzemelerin kullanımı yasaklanmıştır. Bu sayede suni deri malzemelerin insan sağlığına herhangi bir zararı olmamaktadır.

Suni Deri Malzeme Nedir ve Nerede Kullanılır?

 • Suni deri malzeme 1400’lü yıllarda kumaşın balmumuna batırılması ve ortaya çıkan üründen şemsiye yapılmasıyla ortaya çıkmış, o günden bu yana büyük değişimler gerçekleştirerek dünyanın her yerinde onlarca farklı alanda kullanılır hale gelmiştir.
 • Suni Deri Malzemenin aslı yine kumaştır. Fakat bu kumaş, çeşitli işlemlerden geçmekte, farklı madde ve malzemelerle karışarak değişimler kazanmaktadır. Sahip olduğu işlev çok daha geliştirilmekte, gelişen teknolojinin imkanlarıyla bugün için gerçek deriye alternatif olarak kullanılmaktadır.
 • İki farklı Suni Deri Malzeme türü vardır. Bunlardan ilki PU, yani poliüretan kaplama suni derdir. Diğer suni deri türüne göre fiyatı biraz daha yüksektir. Bunun nedeni, PU suni derinin nefes alabilir nitelikte olması ve daha yumuşak bir yapıda bulunmasıdır. Gerçek deriye oldukça benzer özellikler taşıması sayesinde sağlıklı ve ekolojiktir. Daha çok giyim imalatlarında, montlarda, kabanlarda, ayakkabılarda kullanılır. Yine ev ve ofis ürünlerinde, mobilya alanlarında da tercih edilir.
 • PVC, yani polivinil klorür suni deri ise bu alandaki ilk üretilen üründür. Daha uygun fiyatlıdır ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ev, ofis döşemelerinde, giyim, aksesuar, otomotiv alanlarında kullanılmaktadır.

Suni Deri Malzeme Uygulama Alanları

 • Suni deri malzeme çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunun nedeni kaliteli, estetik ve fonksiyonel olmasıdır. Bu bakımdan ajanda kaplamalarında, yıllık kaplamalarında ve diğer ofis, büro malzemelerinde oldukça fazla tercih edilir. Ortamlara kaliteli bir estetik yansıtır. 
 • Ayakkabı sektörü Suni Deri Malzemelerin en çok kullanıldığı alandır. Gerçek derinin maliyetli olmasından dolayı suni deri ayakkabılar daha ulaşılabilir fiyatlıdır. Aynı zamanda her türlü tasarım ve estetik verilebilir. 
 • Çantalarda suni deri malzeme çok faza kullanılır. Kolay şekillendirilebilmesi, her tarza ve zevke uygun üretim yapılabilmesi avantajıdır. 
 • Giyim kumaşı olarak tercih edilir. Özellikle dış giyim ürünlerinin imalatında suni deri malzemeler yoğun olarak kullanılır.
 • Otomotiv sektöründe gerek araçların gövde tasarımında gerekse koltuklarının tasarımında suni deriler çok fazla kullanılır en kaliteli sun deriler tercih edilerek uzun ömürlü sonuçlar elde edilir.
 • Kaymaz halı tabanlıkları, tekstil tabanlıkları, etiketler, döşemeler de diğer uygulama alanlarından bazılardır.

Suni Deri Malzeme Malzeme Detayları

 • Suni deri malzeme gerçek deri malzemelere göre sürdürülebilirdir. Bu yüzden her zaman üretilip kullanılabilir. 
 • Suni Deri Malzeme sabit doku avantajı sunar. Gerçek deri gibi zaman içinde şekilde değiştirmez.
 • İstenen her renkte üretilebildiği için uygulama alanına, kullanılacak ürüne, dekorasyon tercihine göre renklendirme yapılabilir.
 • İstenen kalınlıkta ve ağırlıkta üretim yapılabildiği için hangi sektörde, ne şekilde kullanılmak isteniyorsa ona göre imalat yapılabilir. Ürün içeriğine göre fiyatlandırma değişse de daha ekonomik bir malzeme avantajı sunar.
 • Çamaşır suyu, kimyasallar gibi malzeme dokusuna zarar verecek güçlü maddeler ile temas etmediği sürece uzun yıllar güvenle, güzelce kullanılmaya devam edilir.

Suni Deri Malzeme Tarafımızdan Nasıl Teslim Edilir?

Sevkıyatlar kurye servisleri,  Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve MNG Kargo ile, ayrıca parsiyel sevkiyatlar ekspres kurye ile yapılmaktadır. Türkiye’de farklı bölgelerdeki müşterilerimize kamyon yükleme servisi de sunmaktayız.

Size Ulaşalım

Suni Deri Malzeme Nedir ve Kullanım Alanları Resimleri