Poliüretan Sünger Plaka

Poliüretan sünger plaka günlük hayatta çok sık kullanılan bir üründür. Çok farklı sektörlerde, çok farklı formlarda değerlendirilir. İzosiyanit ve poliol bileşenlerinden oluşur. Esnek bir yapısı olmasından dolayı birçok alanda faydalanılır. Poliüretan (Pu) sünger plakalarla alakalı iki önemli nokta vardır. Bunlardan ilki yoğunluk (dansite), ikincisi de sertliktir. Ürünün kalitesi doğrudan yoğunlukla alakalıdır. Yüksek yoğunluk yüksek kalite demektir ve sertliğin kaliteye hiçbir etkisi yoktur. Düşük kaliteli bir Poliüretan (Pu) Sünger Plaka sert hissedilebileceği gibi yüksek kaliteli bir poliüretan (pu) sünger plaka da yumuşak hissi verebilir. Darbe emici, izolasyon özellikli ürünler, stokta tutulur ve özel boyut siparişi dışında hızlı şekilde gönderilir.

Poliüretan Sünger Plaka Nedir ve Nerede Kullanılır?

 • Poliüretan sünger plaka poliol, izosiyanat ve su olmak üzere üç ana maddenin bileşiminden oluşur. Bu üç madde reaksiyona girerek gözenekli poliüretan yapıyı oluştururlar. Çeşitli kimyasal reaksiyonlarla da desteklenen malzeme, boya, alev geciktirici gibi formülasyonların da ilave edilmesiyle esnek ve sağlam bir malzemeye dönüşür. İlk ü maddeye daha sonra kullanım amacına ve alanına göre ilaveler yapılır.
 • Bütün sünger plakalar zaman içinde kullanıma bağlı olarak sertliklerini kaybederler. Daha kaliteli olanlar daha yavaş, daha kalitesiz olanlar daha hızlı sertliklerini kaybederler. Renklerin ise poliüretan (pu) sünger plakaların kalitesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 • Poliüretan (Pu) sünger plakalar rahatlık, konfor ve ekonomik avantajlarıyla her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaya başlanıyor. Yapı inşaat sektöründe, nakliye sektöründe, mobilya sektöründe, alet ve cihaz sektöründe, tekstil sektöründe, ambalaj sektöründe, makine sektöründe, elektronik sektöründe, ayakkabı, terlik sektöründe ve daha birçok alanda PU sünger plakalardan yararlanılıyor.

Poliüretan Sünger Plaka Uygulama Alanları

 • Poliüretan sünger plaka esas olarak titreşim yutucu şilte görevindedir. Kapalı gözenekli, hacimce sıkışabilen değişik yoğunluktaki titreşim yutucu sünger levhalar kalitelerine göre daha fazla titreşim yutmaktadır.
 • Demiryollarında, metrolarda, travers altı, balast altı, ray pabucu olarak kullanılırlar.
 • Bina altlarında, titreşim yapan ya da titreşimden etkilenen her türlü yapıda kullanılır.
 • Çelikhane kırıcılarında, şiltelerde, elektron mikroskobu vibrasyon yalıtımında ihtiyaca göre kullanılır.
 • En fazla kullanımı inşaat sektöründedir. Özellikle titreşim önleyici etkisi hem inşaat alanlarında hem de makinalarda fazlaca yer bulmasını sağlar.
 • Nakliye sırasında eşyaların, ürünlerin güvenliğini arttırdığı için gerek sadece nakliye yapanlar tarafından gerekse ürün kargolayanlar tarafından tercih edilme sebebidir.
 • Her türlü kırılabilecek, ezilebilecek, çizilebilecek aletlerin, cihazların, ambalaj ürünlerinin vazgeçilmez parçalarından birisi de poliüretan (pu) sünger plakalardır.
 • Esnek ve hafif yapısıyla ayakkabı, terlik gibi alanlarda da fazlaca tercih edilir. Gerek ürün malzemesi gerekse ambalaj malzemesi olarak tercih edilir.

Poliüretan Sünger Plaka Malzeme Detayları

 • Poliüretan sünger plaka tesis ömrünce kalabilir. Ezilip deforme olmadığı sürece yıllarda işlevini yerine getirebilir.
 • Kullanım alanına ve ihtiyaca göre üretilebildiği için dayanım gücü, üretim esnasında belirlenebilir. Yoğunluğu arttıkça kalitesi ve ömrü de artar. Birim hacme düşen ağırlık olarak ifade edilen yoğunluk, poliüretan (Pu) sünger plakaların en önemli özelliğidir ve yüksek yoğunluklu ürünler, orijinal unsurlarını daha uzan süre muhafaza ederler.
 • Su ve kimyasallardan etkilenmeyen Poliüretan sünger plaka çok farklı alanlarda başarıyla kullanılabilir.
 • Poliüretan malzemeler temelde yanma, tutuşma, ısı, duman, zehirli gaz gibi sorunlar doğurabilmektedir. Bunun engellemek için Poliüretan (Pu) sünger plakalara yanma dirençlerini arttıracak uygulamalar yapılır. Bunların başında da alev geciktirici maddeler ilave edilmesi gelir. Bu sayede daha sağlam ve güvenli hale gelir.

Poliüretan Sünger Plaka Tarafımızdan Nasıl Teslim Edilir?

Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda yukarıda görünen tabloda belirtilmiş koli ölçülerinde Poliüretan Sünger Plaka ambalajlama gerçekleştirilmektedir.

Sevkıyatlar kurye servisleri,  Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve MNG Kargo ile, ayrıca parsiyel sevkıyatlar ekspres kurye ile yapılmaktadır. Türkiye’de farklı bölgelerdeki müşterilerimize kamyon yükleme servisi de sunmaktayız.

Size Ulaşalım

Poliüretan Sünger Plaka Resimleri