Bondex  Sünger Nedir?

Kırpıntı poliüretan süngerlerin geri dönüşümü ile üretilen ve süngerden daha sert ve yoğun olan bir malzeme Bondex sünger olarak adlandırılır.

Bu yüksek dansitenin getirdiği ısı ve ses yalıtımı bir çok sektörde bariyerli bondex süngerin kullanımını sağlar. Ek olarak tekrar kullanımının artması ile sektörde hurda maliyeti azalır.  Üretim maliyetleri de çok yüksek olmamakla beraber petrol ağırlıklı olmasına rağmen ekonomik bir parçadır.

Bondex ses yalıtım süngeri olarak bilinen bondeks sünger plaka oldukça etkili bir ses kesim süngeridir. Yaygın bir kullanım alanına sahip bondeks sünger plaka dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım potansiyeline sahiptir. Tavan, duvar, zemin ses yalıtımlarında kullanılmakla birlikte çocuk oyun alanları ve spor salonlarında da benzer işlevlerde kullanılmaktadır.

Müzik odaları, düğün salonları, stüdyo, radyo yayın evleri, eğlence mekanları ve daha pek çok ses yalıtımı gerektiren mekanlarda yaygın bazen de zorunlu olarak kullanılmaktadır. Oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan bu ürünü müşteri ihtiyaçları doğrultusunda firma sizler için tedarik etmektedir.

Türkiye’nin farklı bölgelerine kargo hizmetleri ile sizlere ulaştırılmaktadır. Taleplere karşılık verecek şekilde stoklarda bulunan ürünlerimiz hızlı ve seri bir şekilde tedarik edilmektedir.

Biz Endüstriyel Kesim olarak, farklı kalınlıklarda bondex sünger malzemesi kullanarak, uygun dansitede, müşteri kullanım yerine göre hem malzeme öneriyor, hem de kesimini sağlıyoruz.

Uygulama Alanları

  • Mobilya Sektöründe bondex sünger kullanımı; Özel Kesim bu bondeksler gözle görülmeyen ve süngerden daha sert yer ve kullanımlarda yer alır. Ekonomiktir. Yatak İmalatında kullanılır.
  • İnşaat Sektöründe bondex kullanımı ise; genel olarak 1mt x 2mt lik plakalar halinde kullanılabildiği gibi şeritler halinde kesilerek çelik parçaların aralarında dayanıklı destek malzemesi olarak kullanabilir. Yüksek ses yalıtkanlık değerleri vardır.
  • Yalıtım Sektöründe, gözle görülen yerlerde, konferans salonlarında, bazen dış yüzeyine ince nonwoven tela kaplanarak kullanılabilir ve ses yalıtımı sağlar.
  • Otomotiv Sektöründe bondex sünger uygulaması ise daha çok kapı , bagaj panellerinde olmakla beraber gözle görülmeyen koltuk süngerlerinin içinde daha ekonomik olduğu için destek elemanı ve boşluğu doldurabilmesi açısından kullanılabilir.

Uygulanan İşlemler

  • Seri Kesim; blok olarak üretilen bu bondeks malzemesi kesilerek önce ince plakalara daha sonra da 1mt x 2 mt lik plakalardan farklı en boylarda parçalara dönüşmektedir. Renk sınırlaması vardır.
  • Bantlama, tutkal aplikasyonu kullanılabileceği gibi, sarı şeffaf silikonlu çift taraflı bant da seçilebilir.
  • Montaj ise, laminasyon yapılarak başka parçalar ile birleştirilebilir.

Müşteri isteği doğrultusunda malzemeyi belirleyerek, gerekli çizim ve ölçülerde proje başlangıcında ilk numune onayından bitimine kadar kişiye özel ürün çözümleri sunmaktayız. Bunun için tek yapılması gereken şayet parça 3 boyutlu ise 3d resmi, değilse de 2 boyutlu cad datası lazım. Şayet ki bu bilgiler de yoksa, kullanılacak yer ve yaklaşık ebat vermeniz durumunda bondex sünger için parça/numune/fiyat çalışması yapılabilir.